W dniach 28-29 października 2014 r. 44 uczniów Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. J. Korczaka w Ślubowie wraz z opiekunami Panią: Bożeną Gawlicz, Adrianą Majewską, Joanną Kuśmierską, Małgorzatą Pusz i Panem Krzysztofem Czerskim udało się na wycieczkę do Warszawy w ramach realizacji projektu „Równe szanse- lepsze jutro”.
Nadrzędnym celem było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a także poznanie historii naszej stolicy.
Wczesnym rankiem uczestnicy projektu wyruszyli wynajętym autokarem do Warszawy, aby kompleksowo wzbogacić swoją wiedzę o świecie nauki i techniki.
Po przyjeździe do Warszawy i zakwaterowaniu udaliśmy się na wycieczkę po Warszawie. Pierwszą niespodzianką był autobus, którym poruszaliśmy się. Był to autentyczny amerykański autobus dowożący uczniów do szkoły. Wzbudzał on niemałą sensację wśród mieszkańców Warszawy.
Zwiedzając Warszawę dotarliśmy na Plac Zamkowy, gdzie mogliśmy podziwiać Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Zamek Królewski – niegdyś rezydencja królów i siedziba Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów – obecnie muzeum, ośrodek edukacji, kultury i sztuki, miejsce ważnych uroczystości państwowych.
Spacerując jedną z najbardziej znanych ulic stolicy Krakowskim Przedmieściem mijaliśmy: Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki ze stojącym na dziedzińcu pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego, Hotel Bristol, Kościół Wizytek, Gmachy Uniwersytetu Warszawskiego, Bazylikę św. Krzyża.
Przejeżdżaliśmy obok Pałacu Kultury i Nauki, Placu Piłsudskiego, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza można zobaczyć, jak odbywa się zmiana warty. Widzieliśmy także Pomnik Syrenki, Pomnik Powstania Warszawskiego, Małego Powstańca, Jana Kilińskiego. Wiele frajdy sprawiła nam przejażdżka metrem, którym niektórzy jechali po raz pierwszy.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy, był Stadion Narodowy. Mogliśmy podziwiać piękna iluminację stadionu. Wybudowano go w latach 2008 – 2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012.
Po wyczerpującym spacerze po stolicy udaliśmy się na obiadokolację do hotelu „Roko”.
Następnego dnia zaplanowana była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością i ciekawością. CNK to gigantyczna interaktywna wystawa, na której znajdują się eksponaty w galeriach tematycznych oraz Teatr Robotyczny, Park Odkrywców i planetarium. Są tam także stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Wizytę w CNK rozpoczęliśmy od zajęć muzycznych. Zabawiliśmy się w orkiestrę, wykonując na rurach plastikowych znane piosenki.
Byliśmy także w najbardziej elektryzującym teatrze w Polsce „Teatrze wysokich napięć”. Obejrzeliśmy tam spektakl podczas, którego wśród mroków zobaczyliśmy połyskującą czaszę generatora Van de Graffa i usłyszeliśmy odgłosy wyładowań atmosferycznych.
Byliśmy również w Parku odkrywców nad projektem, którego wspólnie czuwali inżynierowie, artyści i projektanci zieleni, gdzie mogliśmy poeksperymentować z dźwiękiem, na znajdujących się tam eksponatach.
Podziwialiśmy Warszawę z lotu ptaka spacerując po ogrodzie usytuowanym na dachu CNK. Ogród na dachu to zielona przestrzeń spacerowa z widokiem na Wisłę, dachy Starego Miasta i Stadion Narodowy.
Zwiedzając CNK mogliśmy nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe i jasne. Przekonaliśmy się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Czas w tym niesamowitym miejscu mijał nam jednak nieubłaganie.
Niestety wszystko co piękne i ciekawe kiedyś się kończy. Po kilku godzinach zwiedzania, zakupie pamiątek udaliśmy się w drogę powrotną. Dzięki tej wspaniałej wycieczce przekonaliśmy się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębić tajniki nauk ścisłych jednocześnie się bawiąc.
Dziękujemy Pani Elżbiecie Skoczylas oraz Pani Krystynie Wiśniewskiej za możliwość uczestniczenia i obcowania z nauką na wyciągnięcie ręki. Wrażenia jakich doznaliśmy w CNK na długo pozostaną w naszej pamięci, a niektórzy z nas na pewno przyjadą tutaj ponownie.
Bożena Gawlicz, Adriana Majewska