- Zadania pedagoga specjalnego
- Zadania psychologa
- Kontakt z pedagogiem specjalnym i psychologiem
- Telefony zaufania w sytuacjach kryzysowych
- Specjalne potrzeby edukacyjne
- Główne deficyty rozwojowe występujące u dzieci
- Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
- Ćwiczenia motoryki małej w klasach 1-3
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne to specjalistyczne zajęcia dodatkowe dla dzieci w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Uwaga! Nie są tym samym, co zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.
Czym są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne są jednymi z zajęć specjalistycznych, które zmierzają do jak najpełniejszego rozwoju dziecka. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne wchodzą w zakres terapii pedagogicznej.
Zapis dotyczący tych zajęć został ujęty w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, obok logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych o charakterze terapeutycznym, zaliczają się do zajęć specjalistycznych. Są organizowane w placówkach, przedszkolach i szkołach, do których dziecko uczęszcza. Można z nich korzystać bezpłatne i dobrowolne – to rodzic wyraża zgodę na uczestnictwo dziecka w zajęciach.
Do kogo są skierowane?
Informacja o zleceniu zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest najczęściej zawarta w dokumentach wydawanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, czyli w orzeczeniach i opiniach.
Zajęcia te przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci z:
- różnego rodzaju niepełnosprawnościami,
- z inteligencją niższą niż przeciętna,
- ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się (dysleksja, dysortografia, dysgrafia, dyskalkulia).
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne są polecane uczniom którzy mają zaburzenia funkcji wzrokowych, słuchowych czy ruchowych. Zajęcia pomagają przezwyciężyć skutki niepowodzeń szkolnych, tj. trudności w czytaniu, pisaniu oraz przywracają prawidłowe postawy uczniów wobec dalszej nauki. Jednym słowem skierowane są do wszystkich dzieci, którym zaburzenia rozwojowe utrudniają opanowanie danych umiejętności, uznawanych za podstawowe. Każdy uczestnik terapii ma do zrealizowania zestaw ćwiczeń indywidualnych opracowany przez nauczyciela prowadzącego grupę, w oparciu o zalecenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Mogą uczestniczyć w nich także uczniowie przejawiający trudności edukacyjne, wymagający wsparcia i pomocy. Zajęcia są organizowane w grupach do 5 osób, co pozwala na dostosowanie treści do potrzeb dziecka.
Prowadzą je specjaliści, posiadający kwalifikacje z zakresu terapii pedagogicznej, co jest określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.Na czym polegają zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Czego można oczekiwać, korzystając z tego typu wsparcia? Podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych ważna jest przede wszystkim realizacja zaleceń zawartych w dokumentach wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Specjalista-terapeuta skupia się w szczególności na mocnych i słabych stronach dziecka, jego umiejętnościach, a także obszarach wymagających pracy korekcyjno-kompensacyjnej.
Korekcja – będzie dotyczyła ćwiczenia najsłabiej opanowanych i najgłębiej zaburzonych umiejętności dziecka.
Kompensacja – skupi się wokół przeplatania ćwiczeń funkcji niezaburzonych z zaburzonymi.
W terapii równie istotne jest uwzględnienie poziomu motywacji dziecka, a jej cele są określane przez osobę prowadzącą zajęcia w oparciu o wszystkie powyższe czynniki.Cele zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
Celem ogólnym zajęć jest rozwój oraz optymalne usprawnienie psychofizyczne i społeczne ucznia, prowadzące do poprawy funkcjonowania ucznia w życiu codziennym. Cele terapii korekcyjno-kompensacyjnej w znacznym stopniu są uzależnione między innymi od etapu edukacyjnego, na którym znajduje się dziecko. W klasach I-III praca terapeutyczna jest skupiona na rozpoznawaniu i pracy z przyczynami trudności w uczeniu się, w tym z symptomami ryzyka dysleksji. Natomiast w klasach IV-VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych celem ogólnym jest doskonalenie umiejętności pisania, czytania (w tym czytania ze zrozumieniem) oraz stworzenie możliwości rozwoju intelektualnego. Terapia ma prowadzić do przezwyciężania skutków niepowodzeń szkolnych oraz wesprzeć ucznia w jego funkcjonowaniu emocjonalnym i społecznym. Zadania podejmowane na zajęciach skupiają się na wielu obszarach rozwoju i są dostosowywane do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka.
Zajęcia polegają na:
- stymulowaniu rozwoju umysłowego i procesów poznawczych,
- usprawnianiu percepcji wzrokowej i słuchowej,
- rozwijaniu grafomotoryki i sprawności manualnej oraz orientacji przestrzennej,
- ćwiczeniu i doskonaleniu umiejętności pisania i czytania, poprawności ortograficznej, umiejętności matematycznych, koncentracji uwagi.
Wsparcie i możliwość rozwoju w powyższych obszarach daje uczniowi szansę na zmniejszenie liczby niepowodzeń szkolnych. Te działania wzmacniają pewność siebie i poczucie wartości dziecka.
Aby zajęcia korekcyjno-kompensacyjne przyniosły zamierzony efekt, powinny spełniać szereg ogólnych zasad terapii pedagogicznej. Muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka, zarówno pod względem metod pracy, jak również potrzebnego czasu i tempa. Równie ważna jest systematyczność wykonywania ćwiczeń tak w szkole, jak i w domu, a także zapewnienie poczucia życzliwości i akceptacji.Co ćwiczymy na zajęciach?
W czasie zajęć wykorzystywane są różnorodne metody wspomagania rozwoju ucznia. Zajęcia pomagają opanować podstawowe umiejętności szkolne (naukę czytania, pisania, liczenia) poprzez:
- ćwiczenia poprawy koncentracji uwagi na danej czynności, spostrzegawczości,
- ćwiczenia poprawy pamięci i logicznego myślenia,
- polepszanie funkcji wzrokowej wraz z funkcją orientacji przestrzennej,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- doskonalenie sprawności manualnej (funkcjonowanie analizatora kinestyteczno-ruchowego),
- usprawnianie percepcji słuchowej, analizy i syntezy słuchowej, koordynacji słuchowo-ruchowej i słuchowo-wzrokowej
- kształtowanie umiejętności porównywania, segregowania i samokontroli,
- doskonalenie sprawności ruchowej,
- poprawę umiejętności czytania,
- ćwiczenia poprawiające grafikę pisma lub naukę pisania od podstaw
- kształtowanie procesów myślenia, tworzenia pojęć
- poprawę umiejętności liczenia
- nabywanie umiejętności stosowania poprawnej ortografii
- ćwiczenia relaksacyjne, koncentracji uwagi, wyciszające.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w naszej placówce prowadzą terapeuci pedagogiczni: mgr Anna Dokładańska i mgr Ewelina Lasocka.