- Zadania pedagoga specjalnego
- Zadania psychologa
- Kontakt z pedagogiem specjalnym i psychologiem
- Telefony zaufania w sytuacjach kryzysowych
- Specjalne potrzeby edukacyjne
- Główne deficyty rozwojowe występujące u dzieci
- Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
- Ćwiczenia motoryki małej w klasach 1-3
POTRZEBUJESZ POMOCY! ZADZWOŃ!
NIE JESTEŚ SAM! JESTEŚ WAŻNY! JESTEŚ POTRZEBNY! JESTEŚ WARTOŚCIOWY!
PAMIĘTAJ O TYM!
Cogito Med, jako realizator wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego prowadzi wspólnie program pn. „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego, dla dzieci i młodzieży w wieku 10- 19 lat. Wykwalifikowany zespół specjalistów w dziedzinie psychologii i terapii, którzy współpracują ze szkołami podstawowymi i ponadpodstawowymi w celu wczesnej identyfikacji i pomocy dzieciom w wieku od 10 do 19 roku życia w kryzysie psychicznym. Uruchomiony został specjalny numer telefonu - 800 805 600, pod którym zgłosić mogą chęć uczestnictwa w programie rodzice/opiekunowie prawni, zaniepokojeni zachowaniem swoich dzieci, a także młodzież szukająca pomocy.
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Ze strony www.116111.pl można też (po zalogowaniu) wysłać e-mail do specjalisty.
Zasady funkcjonowania Telefonu 116 111:
- Anonimowo – dzwoniąc, nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania.
- Bezpłatnie – połączenie jest bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.
- Chętnie – konsultanci 116 111 gotowi są rozmawiać o każdej ważnej sprawie. Jeśli będzie to potrzebne, mogą umówić się na kolejną rozmowę.
- Dyskretnie – wszystko, o czym powiesz lub napiszesz, zostanie między Tobą a specjalistą.
Konsultanci Telefonu 116 111 potrafią słuchać i rozumieją młodych ludzi. Pomagają dzieciom i młodzieży rozmawiając o sprawach dla nich ważnych i trudnych. Nie dają gotowych rad i rozwiązań. Razem z Tobą zastanowią się, co można zrobić, by przezwyciężyć problemy.
Na jaki temat można porozmawiać lub napisać?
- skontaktuj się w chwili, gdy potrzebujesz wsparcia i rozmowy o tym, co sprawia Ci kłopot
- możesz porozmawiać o przyjaźni, miłości, kontaktach z rodzicami, czy problemach w szkole
- czujesz złość, smutek, zniechęcenie, żal – podziel się tym, co właśnie przeżywasz
- doświadczasz przemocy lub jesteś w niebezpiecznej sytuacji
- jest jakiś inny problem, którym chcesz się podzielić
Numer działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Telefon skierowany jest do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Dzwoniąc pod ten numer, możesz porozmawiać ze specjalistą, który postara się pomóc rozwiązać Twój problem, wyjaśnić co zrobić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie. Mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. W celu otrzymania wsparcia możesz skontaktować się także za pośrednictwem czatu na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl.
Darmowy i anonimowy numer pomocy dla dzieci i młodzieży, czynny codziennie 14.00-22.00. Tu porozmawiasz z psychologiem o swoich przeżyciach i problemach, a także uzyskasz wsparcie w kryzysie psychicznym. Specjaliści, którzy pracują w Telefonie zaufania TPD nie oceniają, ani nie wyśmiewają. Są tutaj, by wesprzeć Cię w tym, z czym masz trudności, wskażą Ci, jak i gdzie szukać pomocy w wielu sytuacjach, także wtedy, gdy jesteś ofiarą przemocy lub czujesz, że możesz potrzebować pilnej pomocy medycznej. Wspólnie z Tobą postarają się rozwiązać problemy związane z nauką i szkołą, związkami, przyjaźniami, relacjami rodzinnymi, dojrzewaniem, dyskryminacją, przemocą, internetem oraz zdrowiem psychicznym.
Ta linia zapewnia wsparcie zdrowia psychicznego, działa od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-20.00. Numer skierowany jest głównie do dzieci, młodzieży i młodych dorosłych (do 25 r.ż.).
Zadzwoń, jeśli:
- masz kłopoty w szkole, w domu, jesteś młodym dorosłym i masz problemy w pracy, w relacjach z ludźmi lub po prostu potrzebujesz porozmawiać
- czujesz, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego lub nie radzisz sobie z codziennością,
- podejrzewasz, że masz depresję
- masz opory przed pójściem do specjalisty
- obawiasz się reakcji otoczenia na wiadomość, że chodzisz do psychologa, leczysz się u psychiatry
- podejrzewasz, że na depresję choruje ktoś z Twoich bliskich, przyjaciół i chcesz wiedzieć, jak możesz mu pomóc
Psychologowie Telefonu Zaufania Młodych nie stawiają diagnozy, nie leczą, ale wysłuchają i udzielą wsparcia. Wytłumaczą także, jakie są objawy depresji, na czym polega leczenie oraz terapia osób z rozpoznaną depresją i podpowiedzą co robić dalej.
Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli.
Jeśli czujesz się przygnębiony, masz problemy w szkole lub w domu lub jesteś ofiarą przemocy, tutaj też czekają na Ciebie specjaliści. Konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania, doradzą, co możesz zrobić w swojej sytuacji. Możesz skontaktować się także przez stronę: www.liniadzieciom.pl.
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia” (całodobowo)
To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są przez całą dobę, telefonicznie lub mailowo pod adresem: niebieskalinia@niebieskalinia.info. Kontaktując się z „Niebieską Linią”, uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
To numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami lub uzależnieniem od narkotyków. Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu.