19 marca 2025 roku odbył się finał XXIII Powiatowego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem „Znam ptaki Polski” w Sali Edukacyjnej Nadleśnictwa Góra Śląska. W finale wzięło udział 32 uczniów z klas 7-8 szkół podstawowych i 10 uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Bartosz Brzoza, Nikodem Lasocki i Aleksander Szydłowski. Z dumą informujemy, że uczeń naszej szkoły - Nikodem Lasocki zajął pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych. Serdecznie gratulujemy!
Nikodem laureatem XXIII Powiatowego Konkursu Przyrodniczego
- 3
"Dzień w Piżamie i Bieg w Piżamie"
Odpowiadając na nominację ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Górze, po raz pierwszy przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Dzień w Piżamie i Bieg w Piżamie" zorganizowanej przez Fundację Gdy Liczy się Czas. Celem akcji jest wsparcie dzieci chorujących onkologicznie. 14 marca był dniem pełnym uśmiechu, zabawy, tańców oraz radości z pomagania. Dzięki zangażowaniu całej społeczności szkolnej - uczniów, nauczycieli oraz Rady Rodziców udało nam się zebrać 922,62 zł. Serdecznie dziękujemy
Samorząd Uczniowski
Film z akcji: https://youtu.be/us8sMIlw5Y8?si=8cShiQlbkWU0M2aN
Uwaga ! Ważny komunikat!
W związku z wystąpieniem wzrostu liczby zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu A (WZW A) na terenie innych województw oraz powstawania ognisk choroby w miejscach przebywania dzieci Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Górze prosi o zapoznanie się z materiałami informacyjnymi.
Wyniki rekrutacji w naszym przedszkolu
Dyrektor Zespołu Szkoła Podstawowa i Przedszkole im.Janusza Korczaka w Ślubowie informuje, że wszystkie wnioski o przyjęcie do przedszkola i deklaracje o kontynuowanie wychowania przedszkolnego w wyniku rekrutacji na rok szkolny 2025/2026 zostały pozytywnie zakwalifikowane.
Jednocześnie informujemy, że posiadamy jeszcze wolne miejsca w przedszkolu. Serdecznie zapraszamy!
Dzień Kobiet w naszej szkole
W piatek 7 marca, z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet, Samorząd Uczniowski złożył życzenia dla wszystkich kobiet, tych małych, jak i dużych, życząc samych przyjemności, wręczając symboliczny kwiatek i słodkości.
4
XXVIII Dolnośląski Konkurs Recytatorski PEGAZIK - Jagoda i Klaudia awansowały do etapu powiatowego
6 marca w Domu Kultury w Górze odbył się gminny etap XXVIII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK. Naszą szkołę reprezentowały w kategorii młodsi (klasy IV-VI) Aleksandra Kułan, Wiktoria Galer, Klaudia Kędzia, a w kategorii starsi (klasy VII-VIII) Jagoda Lisiecka oraz Wiktoria Sawicka. Ocenie podlegał dobór repertuaru, wartość artystyczna, interpretacja tekstu, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Poziom wśród uczestników był bardzo wysoki i wyrównany. Miło jest nam, że dwie uczennice Klaudia Kędzia i Jagoda Lisiecka zakwalifikowały się do kolejnego etapu konkursu - powiatowego. Wszystkim dziewczynkom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu.
1
Wiktoria i Klaudia - Wicemistrzynie Powiatu!!!
W środę, 5-go marca w hali sportowej "Olimpia" w Górze, odbyły się mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym. Do zawodów zgłosiło się, aż 15 par chłopców oraz 8 par dziewcząt.
W turnieju chłopców, dobre piąte miejsce zajęła para: Maciej Kułan i Karol Idczak, a na miejscu 9 uplasowała się para Konrad Religa i Maciej Barwiński.
Największą niespodziankę sprawiły dziewczęta, w składzie Klaudia Kędzia i Wiktoria Galer, które w grupie eliminacyjnej wygrały wszystkie swoje mecze i awansowały do czterodrużynowego finału. W finale wygrały dwa pojedynki ulegając tylko koleżankom ze szkoły w Irządzach.
Ostatecznie zajęły drugie miejsce, zdobywając tytuł wicemistrzyń powiatu górowskiego w tenisie stołowym. Sukces ten, premiuje je do reprezentowania naszego powiatu w zawodach strefy legnickiej, które odbędą się we wtorek w Gierałtowcu.
Gratulujemy i życzymy sukcesów.
I sztafetowy bieg "Czar par"
W piękny słoneczny wtorek 4 marca w naszej szkole odbył się I sztafetowy bieg "Czar par". Bieg odbywał się na dystansie 2x400 m. W sztafetach uczestniczyły pary damsko-męskie. Do zawodów przystąpiło 11 sztafet uczniowskich i jedna sztafeta nauczycielska, w której siły połączyli pani Sylwia Mróz-Sromek oraz pan Tomasz Mielcarek. Zabawa była wyśmienita, a rywalizacja na wysokim poziomie. Zwycięzcami pierwszych biegów sztafetowych w naszej szkole została para: Klaudia Kędzia i Konrad Religa. Na drugim miejscu uplasowali się: Sandra Grochowska z Karolem Wiśniewskim. Na trzecim miejscu zawody ukończyli: Wiktoria Sawicka oraz Olek Szydłowski. Wszyscy uczestnicy biegu zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami. Brawo za chęci i zaangażowanie powtórzymy to na pewno!
Zapraszamy na film z biegu: Czar Par
Nikodem w finale konkursu zDolny Ślązak z geografii!!
Z wielką radością informujemy, że Nikodem Lasocki uczeń klasy 7 wziął udział w etapie finałowym konkursu zDolny Ślązak z geografii
Finał odbył się 3 marca 2025 we Wrocławiu, a organizatorem konkursu jest Dolnośląski Kurator Oświaty.
Nikodem jesteśmy z Ciebie bardzo dumni!
Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki.
Nasza szkoła bierze udział w projekcie wspierającym nauczanie matematyki!
Gmina Góra przystąpiła do projektu „Wsparcie edukacji matematycznej z użyciem narzędzia AI zeszyt.online”, który realizowany jest przez Politechnikę Warszawską, a finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Celem projektu jest poprawa umiejętności matematycznych uczniów szkół podstawowych i wsparcie procesów nauczania matematyki.
W przedsięwzięciu weźmie udział również nasza szkoła - uczniowie klasy IV oraz p. Adriana Majewska - nauczyciel matematyki. W projekcie uczniowie i nauczyciele uczestniczyć będą aż do VIII klasy, rozwijając i poszerzając swoja wiedzę i umiejętności matematyczne. Wsparciem sukcesywnie objęci będą corocznie uczniowie rozpoczynający II etap edukacyjny.
W ramach projektu uczniowie oraz ich nauczyciele będą mogli korzystać z bezpłatnego, innowacyjnego systemu wspierającego nauczanie matematyki. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji system indywidualizuje poziom zadań dla każdego dziecka, stopniowo zwiększając poziom trudności, w sposób pozwalający na skuteczną i przyjazną naukę.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://zeszyt.online/men
1 Marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Żołnierze Wyklęci to członkowie powojennego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli przeciwko komunistycznym władzom Polski po 1945 roku. Prześladowani, torturowani i skazywani na śmierć, przez lata byli przedstawiani jako „bandyci”, a ich pamięć przywrócono dopiero po 1989 roku. Na ich cześć 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Bieg "Tropem wilczym"
28-go lutego, już po raz kolejny w naszej szkole odbył się Bieg "Tropem wilczym"
Zawody te, odbywają się ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uczniowie mieli do pokonania dystans wynoszący 1963 m. Najszybszy okazał się Konrad Religa, drugi na mecie zameldował się Karol Wiśniewski, a trzecia dobiegła Klaudia Kędzia.
Wielkie słowa uznania należą się wszystkim uczestnikom, za chęci i zaangażowanie. Brawo!
Film z biegu Tropem Wilczym 2025
SŁODKA POMOC
Tłusty Czwartek to tradycja objadania się pączkami, ale w naszej szkole połączony jest z tradycyjną pomocą dla potrzebujących z naszego regionu. Nasze łasuchy w tym roku zjadły 314 pączków pomagając podopiecznym Stowarzyszenia Gramy dla - Góra.
14
Nikodem Lasocki w finale konkursu zDolny Ślązak!
25 lutego, uczeń naszej szkoły, Nikodem Lasocki, wziął udział w finałowym etapie wojewódzkiego konkursu zDolny Ślązak z języka angielskiego. Finał odbył się w Szkole Podstawowej nr 29 we Wrocławiu, gdzie Nikodem zmierzył się z najlepszymi uczniami z całego Dolnego Śląska reprezentując nie tylko naszą Szkołę, ale także gminę Góra oraz cały powiat górowski.
Wyjazd do Wrocławia był nie tylko okazją do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, ale także cennym doświadczeniem i możliwością spotkania z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Nikodem świetnie poradził sobie z konkursowymi wyzwaniami, a my z niecierpliwością czekamy na oficjalne wyniki!
Gratulujemy i jesteśmy dumni z jego osiągnięć!
Wiktoria i Aleksander - laureaci eliminacji gminnych OTWP
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje gminne
21 lutego 2025 r. w Filii Bibliotecznej w Czerninie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali Aleksander Dul, który zajął I miejsce w młodszej grupie wiekowej i Wiktoria Galer, która zajęła II miejsce w starszej grupie. Wiktoria i Aleksander zakwalifikowali się do następnego etapu - powiatowego, który odbędzie się na początku kwietnia. Opiekunem grupy była Pani Sylwia Mróz - Sromek.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
2
Pierwsza pomoc przedmedyczna
W czasie ferii zimowych pięcioro naszych nauczycieli odbyło drugą, trzydniową - praktyczną część kursu udzielania pierwszej pomocy. Następnie wszyscy zdali pozytywnie państwowy egzamin kwalifikacyjny z zakresu pierwszej pomocy. Wszyscy kursanci otrzymali uprawnienia do nauczania pierwszej pomocy i przekazywania swojej wiedzy uczniom! Serdecznie gratulujemy p. Annie Dokładańskiej, p. Sylwi Mróz- Sromek, p. Angelice Połczyk, p. Adrianie Majewskiej i p. Tomaszowi Mielcarkowi
Ferie zimowe
Wiktoria - laureatem konkursu ogólnopolskiego!
27 stycznia 2025 r. w PCDNiPP-P w Górze odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym „Armia Krajowa Siłą Zbrojną Polskiego Państwa Podziemnego”.
W konkursie uczestniczyło: 159 uczniów. Do finału komisje szkolne zakwalifikowały 120 prac.Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowano również prace z naszej szkoły.
Komisja brała pod uwagę stopień adekwatności z tematem konkursu, celowości doboru materiału rzeczowego i jego zgodność z wiedzą historyczną, jak również wymowę i bogactwo zawartych w pracach treści historycznych, dobór środków artystycznego wyrazu. W ocenie uwzględniono także oryginalność formy ekspresji twórczej, kreatywność i estetykę prac.
Miło nam poinformować, że na poziomie szkół ponadpodstawowych i podstawowych klas 7-8 (kategoria: starsi) w kategorii:plakat, rysunek, grafika, haft lub inna
III miejsce i tytuł laureata otrzymała – Wiktoria Sawicka z kl. VIII
Opiekun: p. Lidia Berus
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) - 2025
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie.
Dzień Bezpiecznego Internetu 2025 przypada na 11 lutego.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Konkurs matematyczny Koma.
Najlepsi w szkole w konkursie matematycznym Koma- konkursie organizowanym przez Instytut Matematyczny UWr.
W tym roku szkolnym pod koniec listopada nasi uczniowie z klas IV-VIII brali udział
w konkursie matematycznym KOMA organizowanym przez Instytut matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W konkursie mogą brać udział szkoły
z całej Polski. W obecnej formule konkurs organizowany jest od 2005 roku (z przerwą w
roku 2019). Celem konkursu jest kształcenie u uczniów samodzielności myślenia i działania, rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem, sporządzania notatek, przyswajania nowej wiedzy i wykorzystywania jej na poziomie operacyjnym. W ostatnich edycjach konkursu brało udział prawie 2000 uczniów z ok. 80 szkół z całej Polski. Konkurs ten ma niespotykaną formę. Nie korzysta z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania ze zrozumieniem
i przetwarzania informacji, ponieważ dużą trudność szczególnie dla młodszych uczniów stanowi sensowne robienie notatek i posługiwanie się nimi.
Konkurs Koma jest dwuetapowy. W obu etapach uczniowie wysłuchują około godzinnego wykładu
z matematyki, a potem przez 60 minut rozwiązują zadania dotyczące tego tematu. Podczas rozwiązywania zadań konkursowych mogą korzystać ze zrobionych podczas wykładu notatek.
Wykład na temat numerycznych reprezentacji grafów wygłosiła nauczycielka matematyki Pani Adriana Majewska. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się: co to jest graf i jakie są rodzaje grafów?, jakie graf ma elementy?, co to jest stopień grafu i stopień wierzchołka grafu? Na wykładzie uczniowie poznali podstawowe własności grafów, co to jest ciąg rzędów wierzchołków, listę sąsiedztwa, macierz sąsiedztwa, kod Prüfera dla drzewa. Temat wykładu związany był
z programem nauczania, ale szeroko poza niego wykraczał.
W wykładzie uczestniczyło 18 uczniów z klas IV- VIII.
Natomiast w finałach temat nie jest związany z programem matematyki szkolnej.
Najlepiej ze zrozumieniem tematu, z rozwiązaniem zadań konkursowych w etapie szkolnym poradzili sobie Aleksander Dul z klasy 4, Oliwier Janicki z klasy 5 i Zofia Kordus z klasy 7 dzięki czemu zapewnili sobie udział w finale.
Serdecznie gratulujemy finalistom w kategorii Młodzicy - uczniowie klas III-V SP - Aleksander Dul i Oliwier Janicki i Juniorzy - uczniowie klas VI-VIII SP - Zofia Kordus.
Nasi uczniowie wzięli 7 grudnia w sobotę udział w finale konkursu, który odbył się w Instytucie Matematycznym UWr.
Archiwum Aktualności