• Janusz Korczak - patron szkoły

• SYLWETKA JANUSZA KORCZAKA

naszego patrona

Janusz Korczak [Henryk Goldszmit] (1878 lub 1879-1942) – pedagog, pisarz, działacz społeczny, lekarz. Studiował medycynę na Uniwersytecie Warszawskim, a także w Berlinie, Paryżu i Londynie. Pracował w warszawskim szpitalu dziecięcym. Był dyrektorem Domu Sierot dla dzieci żydowskich. Współorganizował zakład wychowawczy dla polskich dzieci „Nasz dom”. W obu placówkach wprowadził nowy system wychowania dziecka, uwzględniający jego potrzeby, nastawiany na zachowanie godności dziecka. Korczak był prekursorem walki o prawa dziecka, napisał Prawo dziecka do szacunku (1929). Wykładał w Państwowym Instytucie Pedagogiki Specjalnej i Wolnej Wszechnicy Polskiej. Napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Król Maciuś I (192), Król Maciuś na bezludnej wyspie (1923), Kiedy znów będę mały (1925). Pisał także literaturę obyczajową, utwory dramatyczne, pamiętniki. Prowadził audycje dla dzieci w radio. Założył pismo dla dzieci i młodzieży „Mały Przegląd”. Pracował i żył z dziećmi i dla dzieci. Z dziećmi także zginął w obozie zagłady w Treblince i choć miał możliwość uniknięcia śmierci, nie opuścił swoich podopiecznych.