• Współpraca z Radą Rodziców.

        • Rodzice, Komitet Rodzicielski, Rada Rodziców, pomoc finansowa, wsparcie w wychowaniu to jedne z najważniejszych pojęć funkcjonujących w życiu szkoły od zawsze.

           1.IX.1984 roku w protokole zebrania Komitetu Rodzicielskiego możemy przeczytać „W związku z tym, że Szkoła Podstawowa w Ślubowie od 01.IX.1984 roku stała się ośmioklasową szkołą podstawową na pierwszym zebraniu rodziców dokonano nowego składu Komitetu Rodzicielskiego „.

          Skład Zarządu przedstawiał się następująco:

          Janina Łapińska – przewodnicząca

          Maria Szymańska – z-ca przewodniczącego

          Krystyna Wiśniewska – skarbnik

          W pierwszych latach działalności, skupiono się na pomocy związanej z reaktywowaniem szkoły w nowym budynku. Prace dotyczyły uprzątnięcia terenu wokół szkoły, porządkowania i wykonania ławek do parku przyszkolnego, pomocy przy urządzaniu boisk, przygotowania terenu pod działkę szkolną. Rodzice służyli także transportem przy przewożeniu mebli, czy materiałów budowlanych.

          Rodzice byli i są zawsze bardzo aktywni i oddani społeczności szkolnej. Dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu i poświęceniu szkoła wzbogaciła się o maszynę do szycia, sprzęt nagłaśniający, sprzęt audiowizualny, szafki ubraniowe dla uczniów, stroje dla zespołu tanecznego, komputery, książki do biblioteki, a także pomoce dydaktyczne.

          Corocznie uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu otrzymują piękne nagrody książkowe fundowane przez Radę Rodziców.

          Z inicjatywy członków Rady Rodziców i przy ich wydatnej pomocy uruchomiono pomieszczenia kuchenne, służące do przygotowywania drugiego śniadania dla uczniów. Rodzice partycypują przy wykonywaniu różnorodnych prac remontowych (wymiana okien w szkole, malowanie klas, wybetonowanie placu przed szkołą). Szkoła ma więc piękne, czyste  klasy i korytarze.

          Aby pozyskać fundusze na swoją działalność organizowane są festyny, dożynki parafialne (dwukrotnie nawet były to dożynki gminne), zabawy sylwestrowe i karnawałowe, z których cały dochód przeznaczony jest na potrzeby dzieci.

          W czasie imprez takich jak Dzień Dziecka, Choinka Noworoczna, Mikołajki, dzieci obdarowywane są słodkimi prezentami ufundowanymi przez rodziców. Rada Rodziców nie zapomina także o innych świętach: Dniu Edukacji Narodowej, Dniu Matki, Dniu Babci i Dziadka, Ślubowaniu Pierwszoklasistów, dofinansowując te imprezy. Rada Rodziców służy zawsze pomocą i radą w podejmowaniu ważnych decyzji i postanowieniach.

          Rodzice z wielkim zaangażowaniem uczestniczą w życiu szkoły, a ich współpraca z dyrekcją układa się nienagannie, z pełnym zrozumieniem i wsparciem.

          Każde z tych miejsc powstało w większej lub mniejszej mierze dzięki wsparciu finansowemu, którego ciałem reprezentatywnym jest Rada Rodziców.

          Przedmiotem troski rodziców są również bezpośrednio sami uczniowie, korzystający z dofinansowania w różnych sytuacjach (np. wycieczki, obozy naukowe) także losowych, związanych z trudnymi wydarzeniami w konkretnych rodzinach.

          Przewodniczący szkoły oraz ich zastępcy od 1984 roku:

          1. Janina Łapińska, Maria Szymańska – 1984 – 1988r.
          2. Bożena  Gawlicz, August Krzywosądzki – 1988 – 1992r.
          3. Irena  Papmel, Jolanta Kołodziejczyk – 1992 – 1999r.
          4. Elżbieta  Pilawka,  Magdalena  Kochan – 1999 – 2005r.
          5. Danuta  Wrona,  Katarzyna  Lisiecka – 2005 – 2009
          6. Katarzyna Lisiecka, Agnieszka Jędryczka – 2009 - nadal

          Nie  sposób wymienić wszystkich rodziców, którzy ofiarnie pracowali na rzecz rozwoju szkoły. Były ich dziesiątki. Ich pracę widać na każdym kroku, dlatego wszystkim należy się podziękowanie i wdzięczność.

          Każda szkoła, tym bardziej wiejska „wrasta” w środowisko, w którym istnieje. Wszystkie instytucje i organizacje działające na danym terenie powinny wzajemnie sobie pomagać i wspierać się dla dobra dziecka. Od początku działalności szkoły zakładem opiekuńczym był Zakład Rolny Zaborowice z/s w Kłodzie Małej a obecnie po przekształceniu opiekę sprawuje Zakład Produkcyjno –Handlowy „Agros”. Dzięki zaangażowaniu dyr. Augusta Krzywosądzkiego i prezesa Stanisława Gawlicza zawsze mogliśmy liczyć na pomoc w organizacji życia pozalekcyjnego szkoły. Dzięki zapewnieniu transportu możliwe były wyjazdy na imprezy kulturalne oraz różnorodne zawody sportowe i wycieczki. Poprzez udostępnienie świetlicy  zakładowej uczniowie uczestniczyli w zabawach choinkowych a rodzice bawili się na zabawach sylwestrowych i karnawałowych. Obecnie zakład opiekuńczy wspomaga nas przy organizacji imprez środowiskowych takich jak dożynki czy festyny. Sojusznikiem w naszych poczynaniach jest także Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Razem Możemy Więcej”. Prezes Agnieszka Jędryczka wspiera szkołę w jej działaniach wychowawczych szczególnie przy organizacji  „koncertów charytatywnych”, dożynek, festynów. Czynnie uczestniczy w organizowaniu zajęć w czasie przerwy wakacyjnej czy ferii zimowych. Także zawsze możemy liczyć na pomoc księdza proboszcza Stanisława Orłowskiego i Rady Parafialnej oraz Koła Gospodyń Wiejskich, Rad Sołeckich i sołtysów poszczególnych wsi wchodzących do obwodu naszej szkoły. Wzajemna współpraca i życzliwość buduje atmosferę pełną zaufania i pomoc oraz kształtuje świadomość. Że jest ktoś, na kogo można liczyć.